Промяна новините на форума:

Скъпи потребители, предстои преструктуриране на форума. Тази дейност ще отнеме време. Ако форума прекъсне или се загуби, не се притеснявайте това ще е за кратко и ще бъде с цел обновяване. С тази новина искам да опровергая слуховете за закриване на форума.

Main Menu

Re: Тема за празни приказки(Или къде да си чешем езиците за щяло и нещяло)

Започната от zmiori, 10.09.2020 г., 21:08 ч.

« назад - напред »

zmiori

Нарича се "тренкорд" =тренировъчен кордов модел.
На едното крило трябва да има две телени проволки за тях се вързват телени корди с една ръкохватка и с натягане на предната или задната част на тази ръкохватка се променя и висичината на полет на модела. Моделиста стои в един кръг и самолетчето се върти около него.
Засичасе време и като се знае дължината на окръжноста и получават скороста. Правят се 10 обиколко. Има и още едно ограничение обема на резервоара.
"Терминът "русофоб" е измислен от руснаците и техните мекерета, за да дамгосат българските патриоти, които поставят интересите на България над интересите на Русия."

fierce

105 на ,,Чавдар"

zmiori

Ба не забравя използва горивна смес етер рициново масло и газ. Не го пробвай с бензин.
Оная врътка от горе определя оборотите демек променя горивната камера.
Като начало можеш да сипеш малко тънко масло през въздухо заборника и да размърдаш буталото през перката да видиш дали е клясало. Двутактово е ама пали кат дизел от компресия.
"Терминът "русофоб" е измислен от руснаците и техните мекерета, за да дамгосат българските патриоти, които поставят интересите на България над интересите на Русия."

fierce

105 на ,,Чавдар"

Неев

Цитат на: Christof - 10.09.2020 г., 20:26 ч.
Зареждаш на бензиностанцията, палиш и фърка.  ;D ;D ;D ;D ;D ;D
..........................................
Виж на моторчето трябва да има номер или някакво име на модела и по него ще разбереш за какво гориво е. Има различни но това си е ДВГ. Модела може да е от тези дето се управляваха  с "корда" и в кръг. като управляващия е в центъра.

Има още клубове по авиомоделизъм , в Русе са доста добри ( имаш"връзки" там  ;) ), а също и zmiori може да ти помогне, в Търговище също имат добър клуб.
С корда е  управлението по вертекала  а за горивото етер ми казаха че е.
Може да го запаля само  но едва ли ще лети повече.  Към Антиките ще го добавя.
Елба  Маказа  МГто.
0898 253 ...

Неев

Цитат на: zmiori - 10.09.2020 г., 21:08 ч.
Нарича се "тренкорд" =тренировъчен кордов модел.
На едното крило трябва да има две телени проволки за тях се вързват телени корди с една ръкохватка и с натягане на предната или задната част на тази ръкохватка се променя и висичината на полет на модела. Моделиста стои в един кръг и самолетчето се върти около него.
Засичасе време и като се знае дължината на окръжноста и получават скороста. Правят се 10 обиколко. Има и още едно ограничение обема на резервоара.
Точно така има ги тези неща .
Елба  Маказа  МГто.
0898 253 ...

zmiori

Етука излязоха рецепти за горивото.

https://rcmania.bg/index.php?threads/%D0%93%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D0%B8-%D1%81%D0%BC%D0%B5%D1%81%D0%B8.2344/

Не се опитвай да го палиш с пръсти. Че яко бие през пръстите.
Ползваи винтоверт на висока предавка в патронкика хвани парче плътна гума и "изкопай" в нея малък конус навираш конуса на моторчето в конусния отвор и натискай спусъка докат припърка. Внимавай дане те стресне вдига страшна врява кат запали.
"Терминът "русофоб" е измислен от руснаците и техните мекерета, за да дамгосат българските патриоти, които поставят интересите на България над интересите на Русия."

MLADEN

Цитат на: Неев - 10.09.2020 г., 21:24 ч.
Цитат на: zmiori - 10.09.2020 г., 21:08 ч.
Нарича се "тренкорд" =тренировъчен кордов модел.
На едното крило трябва да има две телени проволки за тях се вързват телени корди с една ръкохватка и с натягане на предната или задната част на тази ръкохватка се променя и висичината на полет на модела. Моделиста стои в един кръг и самолетчето се върти около него.
Засичасе време и като се знае дължината на окръжноста и получават скороста. Правят се 10 обиколко. Има и още едно ограничение обема на резервоара.
Точно така има ги тези неща .

Помня го като въздушен винт . В Долна Оряховица имаше полигон , където се провеждаха Републикански състезания . Полигона беше обезопасен с висока оградна мрежа , защото има случаи на скъсване на кордата и модела се забива в оградата ...
И няма бури ,  няма  вражи  сили  моща  на  ГРАНИЧАРЯ  да  сломят !!!

0898 78 43 58

dimcho

Цитат на: Неев - 10.09.2020 г., 21:18 ч.
Цитат на: Christof - 10.09.2020 г., 20:26 ч.
Зареждаш на бензиностанцията, палиш и фърка.  ;D ;D ;D ;D ;D ;D
..........................................
Виж на моторчето трябва да има номер или някакво име на модела и по него ще разбереш за какво гориво е. Има различни но това си е ДВГ. Модела може да е от тези дето се управляваха  с "корда" и в кръг. като управляващия е в центъра.

Има още клубове по авиомоделизъм , в Русе са доста добри ( имаш"връзки" там  ;) ), а също и zmiori може да ти помогне, в Търговище също имат добър клуб.
С корда е  управлението по вертекала  а за горивото етер ми казаха че е.
Може да го запаля само  но едва ли ще лети повече.  Към Антиките ще го добавя.
Трябва да го имам същото. Етер и рициново масло,не помня съотношение. Винаги зъм го палил с пръсти,понякога боли, рядко с летва, ама чупи перката.
мл.с-т. Димов
0888457690

красимир_ванков

Цитат на: Неев - 10.09.2020 г., 19:53 ч.
Някой знае ли как  работи този самолет ?
Намерих в тавана на къщата.

Знам , като ученик посещавах кръжок по авиомоделизъм
Прочетох постовете .Всичко е така, както са ти го написали колегите . Горивото  беше етер / трудно ми ги даваха , щото е упойващо /  и крадяхме от болницата чрез поставени лица/ и рициново масло , но дали съотношението беше едно  към едно - не помня . Винта се завърта с два пръста - показалец и среден , като ръката винаги се тегли на долу , за да не те изплющи винта - чупи пръсти . А двата пръста се обмотават с лейкопласт . Слагай  по мъничко гориво , щото като литне няма кацане докато не свърши горивото . На опашката отзад закачахме дълги ленти от   една особена хартия и двамата състезатели застанали гръб  до гръб са стремят да скъсат лентата на другия. "Въздушен бой" му се викаше . Моделите се изработват бавно и трудно , но пък за сметка на това се трошат много бързо и лесно .
Държавната граница на РБ е свещена и неприкосновена !
0988 869 514

Неев

Цитат на: zmiori - 10.09.2020 г., 21:36 ч.
Етука излязоха рецепти за горивото.

https://rcmania.bg/index.php?threads/%D0%93%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D0%B8-%D1%81%D0%BC%D0%B5%D1%81%D0%B8.2344/

Не се опитвай да го палиш с пръсти. Че яко бие през пръстите.
Ползваи винтоверт на висока предавка в патронкика хвани парче плътна гума и "изкопай" в нея малък конус навираш конуса на моторчето в конусния отвор и натискай спусъка докат припърка. Внимавай дане те стресне вдига страшна врява кат запали.
Няма да го паля ....тя много опасна работата излезе. :)
Елба  Маказа  МГто.
0898 253 ...

красимир_ванков

Имаше тема за .... ама търсачката не  я открива , не знам защо .......
Па ми хрумна един рефрен , де да знам от къде.....

Послушай, кир, баща ти пее
за свойта  мъка и тъга.
А да разказва той умее
как се става старшина.

...Във едно горещо лято
на Николаевското плато
патрони стрелял, гранати хвърлял,
а ти на плажа си лежал.

Ти може би добре живял си
и с мойто гадже даже спал си,
аз чая блажен тук съм сърбал,
а ти кафе с коняк си пил.

Затуй сега  не се сърди
че мойта стая търкаш ти,
а старий бухал до кюмбето
лежи, унесен  във мечти.

Че ще дойде ден, когато
с цивилно куфарче в ръка
ще мина аз през ККП-то,
ще си отида у дома

Ще има вино и ракия,
ще има гаджета красиви
а ти, кирливец, оставаш тука
да сърбаш бобена чорба.
Държавната граница на РБ е свещена и неприкосновена !
0988 869 514

гринго

Похвално слово
Ама как да та разбере бомбето
невкусвало парцала с оръжейна мас  ;D
13ГО 10 ГЗ М.Козлов с.К.Андреево
0893971450

красимир_ванков

Цитат на: гринго - 12.09.2020 г., 06:42 ч.
Похвално слово
Ама как да та разбере бомбето
невкусвало парцала с оръжейна мас  ;D
Няма как . Докато не мине през мелачката .
Държавната граница на РБ е свещена и неприкосновена !
0988 869 514

георги зарков

Цитат на: красимир_ванков - 12.09.2020 г., 10:47 ч.
Цитат на: гринго - 12.09.2020 г., 06:42 ч.
Похвално слово
Ама как да та разбере бомбето
невкусвало парцала с оръжейна мас  ;D
Няма как . Докато не мине през мелачката .
А,това не беше ли школа за възмъжаване? ;D

Статистика

Members
Total Members: 4717
Latest: В.Зашев
New This Month: 3
New This Week: 1
New Today: 0
Stats
Total Posts: 509947
Total Topics: 1913
Most Online Today: 292
Most Online Ever: 8646
(09.06.2026 г., 14:46 ч.)
Users Online
Members: 0
Guests: 110
Total: 110
Powered by EzPortal