Промяна новините на форума:

Скъпи потребители, предстои преструктуриране на форума. Тази дейност ще отнеме време. Ако форума прекъсне или се загуби, не се притеснявайте това ще е за кратко и ще бъде с цел обновяване. С тази новина искам да опровергая слуховете за закриване на форума.

Main Menu

Паметна плоча на р-к Кирил Богданов Христов в центъра на Драгоман

Започната от цапар, 06.12.2021 г., 16:01 ч.

« назад - напред »

цапар

Днес около обяд с колегата форумист Стоян Колев отидохме до Драгоман за да се срещнем със стопаните на сградата, на чиято фасада е монтирана паметната плоча на редник Кирил Богданов Христов.
......................
Цитирам Niki_vd  ХРОНИКА НА ГЕРОИЗМА(Април,Май,Юни)
« -: 08.09.2010 г., 14:26 ч. »
"На 4 април 1948 г. гръцките монархофашисти извършват нагла провокация,последвана от нечувана жестокост.На тази дата в наряд тръгват Мл.сержант Иван Миладинов Иванов,редниците Кирил Богданов Христов и Иван Петров Панов.С лодка се отправят към така нареченият Горен остров на р.Марица.Гръцки жандармеристи в състав 15-20 души командвани от Подпоручик Сарамусилис им устройват засада.Граничарите смело влизат в ожесточена схватка с многобройният враг.Когато патроните им свършват използват гранатите за да спрат надигащата се верига.
Но силите са неравни....
И тримата са заловени живи.Палачите използват всички възможни средства за да им въздействат.Първоначално си служат със щедри обещания ,после със заплахи а накрая със жестоки мъчения с цел да ги накарат да говорят.
Но нищо не е в състояние да принуди българските граничари да изменят на военната клетва.Докрай остават верни на своят воински и граничарски дълг.
По късно се установява,че Иван Миладинов Иванов след адски мъчения е удушен и хвърлен в река Марица.Трупът му е намерен на 10 април край с.Генералово.
Телата на редниците Христов и Панов са намерени на 17 април от турските власти край с.Босна ,Одринско.
В центъра на с.Генералово ,Хасковско има скромен паметник койтом да напомня на новите набори граничари и на подрастващото поколение за големия подвиг на тримата доблестни граничари,останали до сетен дъх верни на клетвата и на дълга си към родината.
С Указ N-32 от 18.01.1954 г.Президиумът на Народното събрание наименува заставата ,в която е служил младши сержант Миладинов на негово име."
бел.: Допълвам горното с това, че пак там в същото сражение, а по други данни в нападение, станало няколко дни след този въоръжен конфликт, загива от раните си и четвърти граничар - редник Михаил Георгиев Михайлов, чието име преди няколко години е добавено на паметника в Генералово редом с останалите.
.....................................
Миналата седмица Стоян Колев чрез негови познати от Драгоман и аз чрез писмо до община Драгоман поискахме съдействие да освежим паметната плоча и по повод 95-я рожден ден на героя-граничар да направим на място подобаващо отбелязване на годишнината.
Сутринта бяхме уведомени, че общината няма нищо против, но плочата е на фасадата на сграда, която е частна собственост и следва да се поиска разрешение и от тях.
На място в Драгоман издирихме стопаните и направихме телефонен разговор с тях. Разрешение ни е дадено, както и покана да се срещнем на място с тях.
Решихме в понеделник, подготвени с мистрийка, четка, боя, препарати и други помощни средства в понеделник около 10-10:30 ч. да бъдем на място за среща със стопаните на сградата, подир което ще опитаме да освежим плочата и надписа.
Засега не виждаме начин как в надписа да се поправи датата на гибелта, в понеделник ще търсим на място решение и за това.
Child in Time

velko

Нападението е на 04.04.1948, но май не се знае кога точно са били умъртвени от гърците?
Велко, 12 ГЗ, КАЛЕЕВ, 56520 Момчилград

chekur/Барбов/

Тя май фасадата повече за ремонт отколкото плочата :o
Кандидат-подофицер Барбов,ВЕЛИК КУЧОВОД на 6-та глуха- "Бобина"-не Елитен!Войн- спортист,плувец-значконосец.Брадат негодник и ментарджия! Грубиян и оплюващ, обижда.Комсомолски-лизач на мед! ЦСР-0885069774

velko

Цитат на: chekur/Барбов/ - 06.12.2021 г., 18:06 ч.
Тя май фасадата повече за ремонт отколкото плочата :o

Адмирации на Цапара и Стоян, че са се сетили да освежат плочта!
А фасадата - ами тя няма как да е отговорност на общината или на Форума.
Цапаре, кажи с какво да помагаме - материали, пари?
Велко, 12 ГЗ, КАЛЕЕВ, 56520 Момчилград

chekur/Барбов/

Направи ми вчепетление, затова! Инак поздравления за инициативата!
Кандидат-подофицер Барбов,ВЕЛИК КУЧОВОД на 6-та глуха- "Бобина"-не Елитен!Войн- спортист,плувец-значконосец.Брадат негодник и ментарджия! Грубиян и оплюващ, обижда.Комсомолски-лизач на мед! ЦСР-0885069774

цапар

Наборе, много добре си забелязал, че състоянието на фасадата, на цялата стена, е плачевно :(
В понеделник 13-ти, здраве да е, със Стоян ще имаме среща със собствениците на сградата - тогава ще коментираме и фасадата.
Със Стоян Колев ще опитаме да пооправим около ръбовете на плочата колкото водата да не прониква под нея.
Велко, благодаря, зная, че форумът винаги ще помогне. Засега със Стоян си поделяме разходите, те не са големи. При необходимост от допълнителни средства ще го оповестя и естествено пак на общата помощ ще разчитаме.
Child in Time

chekur/Барбов/

Моето е "професионално изкривяване" наборе :(
Но наистина си е проблемно, не зная как е захваната плочата, вероятно залепена с циментов разтвор.....ама тая мазилка дето се руши може и да я събори. Дано да не съм прав!
Кандидат-подофицер Барбов,ВЕЛИК КУЧОВОД на 6-та глуха- "Бобина"-не Елитен!Войн- спортист,плувец-значконосец.Брадат негодник и ментарджия! Грубиян и оплюващ, обижда.Комсомолски-лизач на мед! ЦСР-0885069774

Ив.Петров

Цитат на: velko - 06.12.2021 г., 18:00 ч.
Нападението е на 04.04.1948, но май не се знае кога точно са били умъртвени от гърците?
Според надписа на плочата-04.IX.1948г. Може би някой предишен освежител е помислил, че неясните черти на IV са IX.
Ако плочата се свали, буквите може да се изчукат.
На един надгробен паметник това струва трийсетина лв. Мисля, че го правят с някаква машинарийка.
Който не знае какво да прави със свободата, никога няма да я оцени. Особено, ако му е подарена.

цапар

Върху мрамора на плочата датата на гибелта "IX" е издълбана. Самият мрамор е полиран, стои си бял, не е потъмнял. Огледах и ми се стори, че "Х" много трудно може да стане на "V" с подръчни средства - трябва си башка човек с умения и съответни материали за да стане като хората... :-\
Child in Time

Ив.Петров

Цитат на: цапар - 06.12.2021 г., 22:01 ч.
Върху мрамора на плочата датата на гибелта "IX" е издълбана. Самият мрамор е полиран, стои си бял, не е потъмнял. Огледах и ми се стори, че "Х" много трудно може да стане на "V" с подръчни средства - трябва си башка човек с умения и съответни материали за да стане като хората... :-\
Е, вие сте го видяли в натура. Вероятно по-късно е издълбано. Но не ми се вярва от 4.4/когато е сражението/, да е починал 5 месеца след това, още повече че от горния цитат става ясно кога са намерили телата им-на 17 април.
Но и рожденната дата по-прилича да е 17 VII, отколкото 17 ХII. На снимката така се вижда.
Знам ли, дали някъде има официални документи с тези дати...
Не, че някой който чете плочата, би се усъмнил в написаното по нея....
Който не знае какво да прави със свободата, никога няма да я оцени. Особено, ако му е подарена.

цапар

Днес РГ в състав Стоян Колев, Божидар Банков и аз бяхме РГ в Драгоман във връзка с подобряване състоянието на паметната плоча на граничаря р-к Кирил Богданов Христов, загинал през м. април 1948 г. по време на наряд в охрана и защита на границата в района на островите на река Марица.
В Драгоман се срещнахме с представители на местната кооперация, която е собственик на сградата, на чиято фасада е поставена паметната плоча.
От името на форума Боби подари на дамите, представляващи кооперацията, календара на форум ,,Граничарите на България"  Кушла 2022 г.
Обсъдихме възможността напролет да бъде направен ремонт на цялата стена с плочата или поне на част от стената. От кооперацията отговориха, че нямат нищо против отремонтирането на стената, но .... от години дружеството им е във финансова криза, имат и дългове...
От тях разбрахме, че в Драгоман живее племенник на Кирил, който е син на сестра му Лиляна, запомнена в града като дъщерята на бай Бочко часовникаря... За повече данни за семейството бяхме насочени към г-н Благой Божилов, който е читалищен деятел и е живата история на града и хората му.
След малко бяхме в читалището, където г-н Божилов ни разказа за това, че преди четиридесет години по решение на общинския комитет на БКП е взето решение:
-   един от новите квартали на града да носи името на Кирил Христов;
-   да бъде поставена паметна плоча на героя-граничар.
Г-н Божилов преди години е писал за живота и смъртта на р-к Кирил Христов и обеща да потърси материала и да ни го предостави- Той ни насочи къде и как да открием племенникът Ботьо Ат. Велков и друг родственик на семейството. Получихме и подарък – неговата книжка за гр. Драгоман.
След около половин час по-късно се срещнахме с Николай. Ботьо, племенникът на р-к Христов, е съпруг на сестрата на Николая. С Ботьо не можахме да се срещнем тъй като със съпругата си били заминали за медицински прегледи и лечение.
Температурата бе -3 градуса по Целзий и подготвеното почистване и подмазване  на плочата, както и опресняване на надписа бе отложено за по-благоприятни климатични условия.
От Николай, който има бизнес по строителство, поддържане на пътища и сметопочистване получихме покана напролет, когато времето позволява, да направим среща и планираме оправяне на стената и плочата, както и тържествено отбелязване рождената дата на редник Христов.
Към нашата група накрая се присъедини и случаен минувач, Теофил, с когото след две-три реплики се оказа, че и той, и Ники, и ние – вси сме граничари.
Боби тръгна да навести заставата си и подире обратно за Плевен, Ники и Тео по техните си задачи, ние със Стоян обратно за София.
Child in Time

chekur/Барбов/

Кандидат-подофицер Барбов,ВЕЛИК КУЧОВОД на 6-та глуха- "Бобина"-не Елитен!Войн- спортист,плувец-значконосец.Брадат негодник и ментарджия! Грубиян и оплюващ, обижда.Комсомолски-лизач на мед! ЦСР-0885069774

georgi.sirakov

Да, това е полковник Теофил Вецев, Зам. к-р по разузнаването на 2 ГрО, пенсионер. Истински професионалист и граничар, често се виждаме.
ОХРАНАТА НА ДЪРЖАВНАТА ГРАНИЦА-ДЪЛГ,ЧЕСТ,ОТГОВОРНОСТ!

цапар

Цитат на: georgi.sirakov - 13.12.2021 г., 21:07 ч.
Да, това е полковник Теофил Вецев, Зам. к-р по разузнаването на 2 ГрО, пенсионер. Истински професионалист и граничар, често се виждаме.
:) И за теб стана дума, хубава разбира се... И за Косьо Стефанов, и за други колеги.
Child in Time

velko

Велко, 12 ГЗ, КАЛЕЕВ, 56520 Момчилград

Статистика

Members
Total Members: 4710
Latest: AlexaikuReno
New This Month: 4
New This Week: 0
New Today: 0
Stats
Total Posts: 509687
Total Topics: 1911
Most Online Today: 215
Most Online Ever: 6823
(28.04.2026 г., 15:16 ч.)
Users Online
Members: 0
Guests: 120
Total: 120
Powered by EzPortal