Промяна новините на форума:

Скъпи потребители, предстои преструктуриране на форума. Тази дейност ще отнеме време. Ако форума прекъсне или се загуби, не се притеснявайте това ще е за кратко и ще бъде с цел обновяване. С тази новина искам да опровергая слуховете за закриване на форума.

Main Menu

Нарушения по границата

Започната от Пламен Стаматов, 13.02.2018 г., 10:13 ч.

« назад - напред »

цапар

Цитат на: velko - 15.02.2018 г., 09:57 ч.
Цитат на: chekur/Барбов/ - 14.02.2018 г., 16:15 ч.
...само един факт-за да кандидатсват за работа в Либия на двама колеги им се наложи да стават партийни членове :o :o...... доде да идат дойде демокрацията и работата хептен са забатачи. Скъсахме ги от таш....к и напуснаха партията ;D ;D ;D
Тука сме големи спецове по етикетирането: "предатели", "родоотстъпници", "изменници на родината", "чуждопоклонници" и др.под. етикети. Сега сигурно някой казва, че тези двамата са се "пребоядисали" - а на тях им е било "през к..ра" това членство и "боята" му... :)
Ха, само те да са били ;D Що "заклети" се оказа, че им е през оная перодръжка :) Е, имаше и таквиз, дето в името на идеята се простиха със служба за да се не деполитизират.
Пък в наши дни чувам, че членство и за чистачки тука, по нашенско, ги подсещали..., отделно и други отчисления :-\
Свят, порода, кво да чиниш :(
Child in Time

майор ТЕНЕВ

Именно такива, на които им беше "през к..ра" това членство и "боята" му..." се натискаха за високи длъжности, за които се искаше членство.
И плодовете ги берем сега, щото те първи си хвърлиха книжките. После ставаха членове на партията, която е на власт.
Примери-колкото щеш.

vesonp1



Имаше и другият пример:
Нашият взводен (лейтенант) в учебният център, явно беше разбрал, че не е за ГВ-то или че не искаше да служи повече и се уволни по параграфа с деполитизацията.
Сега сигурно се води, че е партиец  ;) ;D ;D ;D......кат Бат.......
Длъжности:Ефрейтор-кльонист,ТГ,Нарядаджия,ДЗ

петков

Цитат на: vesonp1 - 15.02.2018 г., 12:02 ч.
...
Нашият взводен (лейтенант) в учебният център, явно беше разбрал, че не е за ГВ-то или че не искаше да служи повече и се уволни по параграфа с деполитизацията.
....

А някои , са си хвърлили партийните книжки по параграфа и си натискаха дирниците , зарад едната пенсийка!  ;D
,,обича да слуша и да се учи от батковците граничари!
Щото само те и единствено те са ВЕЛИКИ!"

vesonp1


Пенсията е била близо  ;)....20г. беше
Длъжности:Ефрейтор-кльонист,ТГ,Нарядаджия,ДЗ

петков

Цитат на: vesonp1 - 15.02.2018 г., 12:19 ч.

Пенсията е била близо  ;)....20г. беше
Е да , ама зарад едната облага се отказаха от идеи , които сега обаче пак изповядват!  ;)
,,обича да слуша и да се учи от батковците граничари!
Щото само те и единствено те са ВЕЛИКИ!"

dobrev621

Цитат на: валентин60 - 14.02.2018 г., 16:49 ч.
Цитат на: dobrev621 - 14.02.2018 г., 16:18 ч.
Цитат на: chekur/Барбов/ - 14.02.2018 г., 16:15 ч.
Цитат на: Donadoni - 14.02.2018 г., 09:35 ч.
Ами помисли! Скарал се с мама и тати за нещо лъскавко или да се запише в чуждестранния легион и т.н.
Това не значи, че такъв човек непременно е боклук и предател. Има хора с авантюристичен и свободолюбив дух. "Желязната" я спуснахме ний, не запада. За да излезеш извън България законно трябваше изходна виза :o ......само един факт-за да кандидатсват за работа в Либия на двама колеги им се наложи да стават партийни членове :o :o...... доде да идат дойде демокрацията и работата хептен са забатачи. Скъсахме ги от таш....к и напуснаха партията ;D ;D ;D
Коя партия! ???
Ама ич не ти отива , ти ли не знаеш,
Да питам ва,щот имаше и бирена партия! ???
GSM-0887655071

майор ТЕНЕВ

Цитат на: петков - 15.02.2018 г., 12:20 ч.
Цитат на: vesonp1 - 15.02.2018 г., 12:19 ч.

Пенсията е била близо  ;)....20г. беше
Е да , ама зарад едната облага се отказаха от идеи , които сега обаче пак изповядват!  ;)
Идеите нямат нищо общо с работата-старо като света. Работата е избор, свързана с обучение, образование, талант. Идеите са си идеи.
На първо място пример са поповете и свещеници от всички религии.
По канона-трябва да са на въздържание от всички изкусителства. Е , срещат се и такива, като белите лястовици.
Когато бяхме курсанти, Велко Митев говореше за един млад поп Пенчо, нейде из Заралийско, който обличал расото когато отива в църквата. През останалото време-дънки, яке.... Ако е съществувал действително, сега трябва да е към 70-годишен.

chekur/Барбов/

Те чудните длъжности-бетонджия в Либия :o :o.....та чак членство в БКП. :o Ма това за редовия работник >:( Инак много добре знам как ставаше-аз можех да отида по всяко време без да съм къвто и да било член и то на някоя скатана служба. Ма не съм искал!
Кандидат-подофицер Барбов,ВЕЛИК КУЧОВОД на 6-та глуха- "Бобина"-не Елитен!Войн- спортист,плувец-значконосец.Брадат негодник и ментарджия! Грубиян и оплюващ, обижда.Комсомолски-лизач на мед! ЦСР-0885069774

chekur/Барбов/

Ей много та е страх от тия попове  ;D :o Ами и те са хора като нас, да не са богове. Що да не ходят с дънки, и на ресторанти ходят и вино и ракия пият...че и поонодват сегиз-тогиз. Господ е рекъл-който е безгрешен пръв да хвърли камък! Всеки си носи кръста!
Кандидат-подофицер Барбов,ВЕЛИК КУЧОВОД на 6-та глуха- "Бобина"-не Елитен!Войн- спортист,плувец-значконосец.Брадат негодник и ментарджия! Грубиян и оплюващ, обижда.Комсомолски-лизач на мед! ЦСР-0885069774

майор ТЕНЕВ

Цитат на: chekur/Барбов/ - 15.02.2018 г., 14:21 ч.
Ей много та е страх от тия попове  ;D :o Ами и те са хора като нас, да не са богове. Що да не ходят с дънки, и на ресторанти ходят и вино и ракия пият...че и поонодват сегиз-тогиз. Господ е рекъл-който е безгрешен пръв да хвърли камък! Всеки си носи кръста!
Не ме е страх бре!
Давам само пример за разлика между идеи и работа.

dobrev621

Цитат на: chekur/Барбов/ - 15.02.2018 г., 14:21 ч.
Ей много та е страх от тия попове  ;D :o Ами и те са хора като нас, да не са богове. Що да не ходят с дънки, и на ресторанти ходят и вино и ракия пият...че и поонодват сегиз-тогиз. Господ е рекъл-който е безгрешен пръв да хвърли камък! Всеки си носи кръста!
За поонождането си прав Чекуре-има и такава приказка-"Вържи попа,че да е мирно селото". ;) То туй през военно време ама знае ли чиляк. :o
GSM-0887655071

morski

A+AA-
БЯГСТВО С ПОДВОДНИЦА БИЛ ЕДИН ОТ НАЙ-ВПЕЧАТЛЯВАЩИТЕ ОПИТИ ДА СЕ НАПУСНЕ ,,ВИТРИНАТА НА СОЦИАЛИЗМА"
Печат 1 2 3 4 5  ( 0 Гласа )
Публикувана на Понеделник, 26 Декември 2011 10:49 Написана от Мартин Иванов
С тази подводница бил направен най-впечатляващият опит за бягство от ГДР. Източник на снимката: BStU, MfS-ZAIG 25829, Bl. 36 bis 47Известно е, че през годините на Студената война са правени десетки опити да се премине най-строго охраняваната граница в света, тази между Източна и Западна Германия  опасана след 1961 година и с бетонна преграда. Прокопаването на тунели,използването на делтапланери и какво ли още не. Изобретателността на онези, които пожелали да потърсят път към свободата на Запад нямала граница. За един такъв опит се разказва в материал на сайта на федералната служба за досиетата на ЩАЗИ. В този случай обаче се касаело за използването на подводница с която да се премине през Елба на брега на свободата.



Разказът преразказва документите намерени в архивите на ЩАЗИ. ,,В една зимна сутрин на 1976 година на брега на Елба се случили драматични събития."- започва разказът. А в началото денят си тръгнал съвсем нормално. Група работници бяха съсредоточени в разтоварването на един товарен кораб без да обръщат внимание на това какво се носи по реката. След като се върнали на работните си места след една почивка, и погледите им попаднали върху водите на реката, които частично били използвани и за туристически обиколки, те видели  една отдалечена част на реката да се носи един тъмен обект, който приличал на цистерна. Подобни обекти обаче били нещо  обичайно за Елба, и за това те не мислели много около неговия произход, преди да се задълбочат с работата си. Малко след това  те забелязали обекта в непосредствена близост до товарния кораб, и видели че на него има и въжета. Тази констатация изненадала колегите и те решили да го огледат по обстойно.Когато приближили обекта с изненада видели, че съдът е снабден с отвор. Изненадата им била още по-голямо когато видели вътре да лежи един човек. Очевидно се касаело не за свободно плуващ варел, а за един вид превозно средство и сигурно това необичайно средство е било използвано за убежище. Работниците към службата по строителство и поддръжка на водния път били толкова смаяни, че едва успели да попитат мъжа накъде иска да плува. Той отговорил само: "Там отпред ,има ли още някой." Тогава колегите прозорливо поискали непознатия да се качи на техния кораб. Понеже ситуацията им се сторила подозрителна, те уведомили местната полиция, която скоро поела нещата в своите ръце. За тяхна изненада се оказало, че те разкрили един от най-впечатляващите опити за бягство в историята на ГДР. Хората открити тогава на това чудновато превозно средство били мъж и жена, които се опитали да избягат от ГДР през река Елба  със самоделно направена подводница.



Оригинален план,който би имал шансове за успех



Планът за бягство посредством подводница бил толкова оригинален, че би могъл и да успее, защото не било никакъв проблем по реката да преминават подводници. Само броени километри преди да достигне до целта си семейството е задържано и и бягството е осуетено. Предисторията на бягството започва още през 1967 година, когато семейството решава да напусне Източна Германия. Мъжът, който е дипломиран инженер по топлинна техника започва да разработва необичайния плавателен съд. Набавя си специализирана литература за подводниците с възможност за краткотрайно потапяне и в продължение на шест години разработва най-подробен план за бягството. Двамата се информират  за природните и географски дадености на река Елба , обмислили общ маршрут и изготвили детайлна схема на своите сметки. Те построили подводницата за около 2 години като посветили за целта си цялото свободно време както и годишните си отпуски. Като инженер и човек обичащ да майстори най-различни неща, мъжът се захванал за работа. Все пак той не можел да построи всичко и се нуждаел от професионална помощ, особено при работата изискваща много физически усилия, при която все пак трябвало да отнеме от времето на някого.



За да обясни работата си той измислил историята, че работи по едно откритие в областта на топлинната техника. Това звучало достатъчно достоверно и му спестило по-детайлните обяснения. За изработването на подводницата семейството наело цяла къща с гараж и работно хале, които им предложили достатъчно свободно място. Работите по подводницата приключили в края на 1975 година.  Подводницата била с дължина от 4 метра, тежала 3 820 килограма и имала диаметър от 0,8 метра. Тя можела да се придвижи в близост до река Елба, от където безпроблемно да бъде пусната на вода,  само с помощта на трактор и тежкотоварен камион с ниска подемна платформа.



Все пак съдбата се оказала срещу бегълците. Когато двамата достигнали указаното място в 1 часа след полунощ при много студено време и започнали спускането на съда във водата се скъсали въжетата и подводницата се обърнала с висока скорост във водата. При опита си да я изправи отново мъжът паднал в ледените води и се наложило да се преоблича и стопли, за да не замръзне от студ. Те забравили да хвърлят котвата и подводницата се отдалечила от брега. Така те били принудени да я търсят. Оказало се че тя се отдалечила на 200 метра надолу по течението на реката. И попаднала сред няколко ледени блока. При опит да се качи в нея жената паднала няколко пъти върху леда, в резултат на което изгубила обувките и ръкавиците си. Измръзнала и измокрена тя трябвало да се преоблича в подводницата. Докато тя се опитвала да се качи, мъжът и се опитвал да разбие леда и да пусне подводницата. Едва сега той можел да  разбере важността на инцидента при пускането и на вода, тъй  като твърдия удар във водата довел до видими повреди по нея.  Тя не можела нито да се потопи, нито да маневрира, а моторите не работели. Въпреки това двамата не се отказали от плана си и продължили по пътя си, оставяйки подводницата само да се носи по течението на реката с надеждата че ще могат да преминат незабелязано границата под прикритието на нощта. Инцидентът в началото обаче нарушил плановете им и с настъпването на сутринта  шансовете им за успех станали нищожни.  Малко след началото на начинанието си те били открити и заловени от полицията.



Експертите на ЩАЗИ оценили шансовете за успех на операцията като много големи. Ако не бил инцидентът в началото, то граничните власти едва ли щели да открият подводницата.  Тя можела да се потопи на дълбочина от 30 метра и да остане под вода до един час, което щяло да и осигури безпроблемно пресичане на границата със Западна Германия. Семейството било осъдено на дълги години затвор, но амнистирано през 1979 година по случай  30 –та годишнина от създаването на ГДР. Дори по време на престоя си в затвора те получили предложение да напуснат Източна Германия. Те дали да се разбере че се отказват от възстановяване на източногерманското си гражданство и  били готови на ново бягство. Въпреки че ГДР се опитала да ги разубеди изселвайки ги, през 1982 година на семейството най-накрая се отдала възможност да напусне страната. След разкриването на случая от ЩАЗИ разфасовали подводницата.



/по документи на ЩАЗИ/

петков

,,обича да слуша и да се учи от батковците граничари!
Щото само те и единствено те са ВЕЛИКИ!"

morski


Статистика

Members
Total Members: 4722
Latest: dimi_07
New This Month: 3
New This Week: 1
New Today: 1
Stats
Total Posts: 510150
Total Topics: 1915
Most Online Today: 189
Most Online Ever: 8646
(09.06.2026 г., 14:46 ч.)
Users Online
Members: 0
Guests: 187
Total: 187
Powered by EzPortal